✉ Bankir@banksinfo.kiev.ua ✉ Digital@banksinfo.kiev.ua
- Новини
- Перегляди: 344
Закон про платіжні послуги, старт «Дії.Сіті», баталії навколо інтерчейндж, прихід Kaspi: чим запам’ятається 2021 рік учасникам фінтех-ринку
1. Прийнято закон про платіжні послуги.
В Україні прийнято закон, що відкриває можливість модернізувати вітчизняний ринок платіжних послуг, а також уніфікувати платіжні системи України та Євросоюзу. Зокрема, документ забезпечить запуск в Україні концепції відкритого банкінгу (Open banking), а також дозволить Нацбанку зайнятися створенням цифрової валюти (CBDC). Крім того, він гарантує фінкомпаніям небанківського ринку право на надання платіжних послуг, обслуговування рахунків, а також на випуск карт та електронних грошей.
2. НБУ представив концепцію миттєвих платежів.
Національний банк розробив та представив для обговорення проєкт концепції побудови в Україні системи миттєвих платежів. З їх допомогою українці зможуть здійснювати швидкі та зручні грошові перекази через звичні канали зв’язку. Зокрема, система передбачає, що кошти будуть миттєво доступні отримувачам для використання, ініціювати операції можна буде за допомогою мобільних застосунків, а QR-код стане придатним способом отримання реквізитів платежу.
3. Українці зможуть відправляти гроші, скориставшись цифровим паспортом.
НБУ дозволив фізособам використовувати цифрові паспорти у мобільному додатку «Дія» для переказу коштів в іноземній валюті за кордон та отримання таких переказів. Це ще один крок у межах валютної лібералізації. Разом з тим регулятор дозволив фінансовим установам купувати іноземну валюту у населення за безготівкові кошти у гривні через термінали самообслуговування та затвердив порядок проведення таких операцій.
4. Прийняття закону для запуску Дія.Сіті.
Депутати ВРУ підтримали рамковий закон, необхідний для запуску спецрежиму для ІТ-сфери. Він, зокрема, передбачає запровадження нової форми співпраці між фірмами та фахівцями. Так, компанії-резиденти Дія. Сіті укладатимуть з працівниками GIG-контракти, в яких можуть прописуватися зобов’язання для працівників про нерозголошення, непереманювання та неконкуренцію. Працівник, крім переваг фрілансу, отримає соціальні гарантії. Нині гравці галузі очікують на ухвалення податкових змін.
5. Mastercard і Visa знизили інтерчейндж.
Міжнародні платіжні системи Visa та Mastercard знизили міжбанківські ставки до 1,20% в Україні. Рішення прийняте зі згоди АМКУ. Нові ставки інтерчейндж поширюються на безготівкові операції як у фізичній торгово-сервісній мережі, так і на інтернет-майданчиках. Зниження комісії відбулося у рамках підписаного у травні між платіжними системами та НБУ меморандуму.
Такий крок має підштовхнути банки-еквайри до зниження тарифів для бізнесу. Це не останнє зниження ставки. З 1 липня 2022 року комісію мають опустити до рівня не більше 1,00%, а з 1 липня 2023 року – до рівня не більше 0,9%. Рішення, щоправда, доволі суперечливе. В Українській міжбанківській асоціації членів платіжних систем зауважували: у разі ухвалення змін, платіжний бізнес стане збитковим для банків.
6. Visa, Portmone і ConcordBank запускають додаток Pos Phone для бізнесу на базі Tap to Phone.
Україна стала однією з перших країн у Центральній та Східній Європі, Близького Сходу й Африки, де рішення Tap to Phone реалізували завдяки співпраці між банком і небанківською платіжною платформою. Tap to Phone, як відомо, називається технологія, що дозволяє використовувати смартфон як POS-термінал. У проєкті Pos Phone компанії реалізували новий для нашого ринку підхід: продавець використовує інноваційну технологію Visa через інтерфейс Portmone, при цьому еквайринг забезпечує ConcordBank. Завдяки такій співпраці клієнти зможуть приймати безконтактні оплати карткою так само легко, як і онлайн-платежі.
7. Запуск першого цифрового банку в ритейлі.
Fozzy Group разом із Банком Восток та Mastercard запустили перший в Україні діджитал банк у ритейлі – Банк Власний Рахунок. Оформити картку цифрового банку – як фізичну, так і діджитал – можна через мобільний додаток. За розрахунки нею клієнти отримують бали, які потім можна буде використати у супермаркетах мереж «Сільпо» та Le Silpo. Також клієнтам Банку Власний Рахунок доступний кредитний ліміт до 100 000 грн з пільговим періодом до 62 днів.
8. ПриватБанк першим в Україні запустив SWIFT-перекази через смартфон.
ПриватБанк запустив сервіс грошових переказів за кордон через систему SWIFT за допомогою смартфону. Банк став першим в Україні, який запропонував споживачам подібну послугу. Грошовий переказ можна оформити в будь-якій зі 120 іноземних валют по повній або скороченій формі.
9. Kaspi купує Portmone.
Kaspi Pay, підрозділ казахстанського банку Kaspi.kz, підписав SPA про покупку одного з провідних українських еквайєрів Portmone. Це дасть Kaspi стартову платформу з платіжною ліцензією від НБУ, акредитацією Visa і Mastercard, а також бізнес-зв’язками з тисячами мерчантів і банків. Оскільки Kaspi.kz давно перестав бути звичайним банком, конкурувати в Україні він буде не тільки з фінансовими установами, але і найбільшими маркетплейсами. Експерти певні: поява такого сильного гравця не залишиться непоміченою на українському ринку електронної комерції.
10. В Україні запустили перший NFT-маркетплейс.
Торговий майданчик отримав назву ArtBay. На ньому можна виставляти на продаж оцифровані картини, фотографії та інші предмети мистецтва у вигляді невзаємозамінних токенів. Розплатитися можна лише доларами або Binance Coin. До створення ArtBay долучилася найбільша криптобіржа Binance.